تفاوت خشک کن دوار با سینوسی

تفاوت خشک کن دوار با سینوسی

تفاوت خشک کن دوار با سینوسی

دستگاه خشک کن دوار

مهمترین تفاوت خشک کن دوار با سینوسی این است که در خشک کن دوار، عملیات خشک کردن مواد به درستی انجام نمی گیرد (به خصوص در مناطق غیر گرمسیری) در نتیجه بریکت مرغوبی تولید نمی شود و کیفیت محصول بدست آمده پایین می آید ولی در خشک کن سینوسی مواد به صورت کامل و درست خشک می شوند و بریکت حاصله از مرغوبیت بالایی برخوردار خواهد بود.

هر دستگاه خشک­ کن دوار عبارت است از یک پوسته به شکل استوانه در حال چرخش در جهت محور افقی و با شیب کم به سمت بخش خروجی مواد اولیه ترکیبی می­ باشد. مواد ترکیب شده مرطوب از یک طرف پوسته  استوانه ای وارد و از سمت دیگر مواد خشک خارج می­ گردد، زمانی که استوانه به شکل چرخشی حرکت می کند پرده­ های بالا برنده، مواد مخلوط شده جامد را به سمت بالا برده و به درون محفظه هوای گرم وداغ در  جریان فرستاده می شود.

سپس سطح این مواد به صورت کامل در مجاورت هوای گرم و داغ قرار می گیرد و عملیات خشک شدن مواد با تاثیر گذاری بهتری انجام می پذیرد. در قسمت ورودی چندین پره مارپیچی وجود دارد که به جلو بردن مواد ترکیبی کمک می ­نماید تا به قسمت پرده ­های اصلی برسد.

در فضاهای نمناک و مرطوب لازم است که رطوبت هوای سرد و خنک وارد شده تا حد زیادی کم شود که این عملیات به وسیله برج جذب و درمعرض کلراید کلسیم انجام می گردد.

دستگاه های خشک کن شامل: کانال تنظیم میزان هوای ورودی، دستگاه جمع­­ آوری غبار و فن­ ها، گرم کننده هوا با شعله بطور مستقیم یا غیرمستقیم و نیز سیستم نوار نقاله برای انتقال ذرات داخل شده و خارج شده که در برخی مواقع به یک دستگاه اتوماتیک چکشی نیاز می باشد تا موادی را که بر روی دستگاه بالا بر به شکل کیک قرار دارند را خرد کند.

اگر منتقل شدن گرما و حرارت به شکل مستقیم به مواد جامد صورت پذیرد به آن حرارت مستقیم و اگر این انتقال گرما و حرارت از لوله­ بخار به مواد جامد انجام شود به آن حرارت غیرمستقیم می گویند. وقتی که راستای جریان گاز و مواد جامد یکی باشند به آن فواری و اگر در جهت مخالف هم باشند به آن متقابل گویند.

دستگاه خشک کن سینوسی

 از مهم ترین دستگاه ها در زمینه تولید زغال فشرده دستگاه خشک کن است که نقش موثری در مرغوبیت کالا دارد که شامل دو نوع دوار و سینوسی تقسیم بندی می شود .

 از خصوصیات مهم دستگاه خشک کن سینوسی باید به سرعت زیاد آن اشاره نمود. دستگاه خشک کن سینوسی شامل بخش هایی از جمله مشعل، سرند، مکنده، سیکلون و لوله های سینوسی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *